رفتن به محتوای اصلی
معاون بهداشت علوم پزشکی اهواز خبر داد
وضع نگران‌کننده مرگ و میر کرونا در خوزستان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: میزان فوتی‌های کرونا در خوزستان ۱.۷ برابر بیشتر از متوسط مرگ و میر کشوری است که بسیار نگران‌کننده است.

شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

زنگ هشدار قرمز کرونایی در خوزستان به صدا در آمد / آمادگی بیمارستان‌ها برای پیک پنجم کرونا

20 تیر 1400

زنگ هشدار قرمز کرونایی در خوزستان به صدا در آمد / آمادگی بیمارستان‌ها برای پیک پنجم کرونا

در حالی که کمتر از دو ماه خروج خوزستان از وضعیت قرمز کرونایی می‌گذر، پیک پنجم کرونا با انواع جهش یافته دیگر آن با سرعت انتشار بیشتر آغاز شده و کم کم وضعیت را به سوی سرخی می‌کشد.

به گزارش ایفا، کمتر از دو ماه پیش، پس از 3 ماه التهاب روزهای سخت در تمام شهر‌های استان خوزستان، وضعیت این استان به سمت پایداری و ثبات در حرکت بود و کم‌کم با کاهش محدودیت‌ها زندگی روی خوشش را به این استان نشان می‌داد که باز سروکله پیک جدید کرونا از راه رسید.

 

پیک پنجم کرونا که همراه شده است با نوع جهش یافته آن به نام دلتا کرونا، که مبدا هند دارد از شرق وارد کشور شد و در کمتر از دو هفته تا مرکز کشور کشیده شد و اکنون تهران را در برگرفته است تا اهمیت نقش مدافعان سلامت در استان‌های محروم و مرزی کشور بر همگان آشکار شود.

در پیک چهارم کرونا که از اواخر بهمن‌ماه در استان خوزستان آغاز شده بود، تا مدت دوماه هیچ استان دیگری را به وضعیت قرمز نکشاند اما از اواسط فروردین کم‌کم به استان‌های دیگر و به تهران کشیده شد و بالاخره با یک ماه نبرد سراسری، از اواسط اردیبهشت ماه شرایط کشور به سمت ثبات کشیده شد.

این موضوع نقش طلایی مدافعان سلامت حاضر در استان‌های مرزی در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور را نشان می‌دهد که اگر بنا باشد پیک جدید در کشور ورود کند، مبادی ورودی اگر به شدت و سختی کنترل شود، حداقل با تاخیر وارد کشور می‌شود و فرصت آمادگی به کادر سلامت را می‌دهد.

هشدار پیک پنجم در خوزستان به صدا در آمد

پس از پیک چهارم، در حالی که هنوز خستگی سه ماه نبرد سخت با این ویروس منحوس از تن مدافعان سلامت از تن آنان بدر نشده است، هشدارها به صدا درآمده است و در این خصوص رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از کاهش میزان رعایت پروتکل‌ها و افزایش سفرهای غیرضروری به استان‌های با وضعیت قرمز خبر داد.

فرهاد ابول‌نژادیان در حاشیه نشست ستاد کرونای استان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در هفته گذشته رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان خوزستان حدود دو درصد کاهش یافته است که اگر این مساله با این منوال ادامه یابد، قطعاً خیز جدید بیماری در خوزستان رخ می‌دهد.

در این راستا ولی اله حیاتی، فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان عنوان کرد: بحث ممانعت از برگزاری اجتماعات و مراسم در دستور کار ستاد کرونای استان قرار گرفته و همه فرمانداران مکلف شدند از برگزاری هر گونه اجتماع خودداری کنند تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

وی با اشاره به قرمز شدن سه شهرستان استان گفت: تمام محدودیت های کرونایی بر اساس رنگبندی‌های اعلام شده در دستور کار ستاد استانی و قرارگاه عملیاتی قرار گرفته است.

آمادگی خوزستان برای پیک پنجم کرونا

تجربه کادر سلامت استان خوزستان در پیک چهارم کرونا، آمادگی جهت تمام شرایط سخت بیماری رو بهترین و مهمترین راه برای جلوگیری از کاهش تلفات و کنترل بیماری می‌داند که نشان می‌دهد هرچه آمادگی بیشتر باشد میزان تلفات کمتر و سرعت خروج از پیک بیماری بیشتر خواهد بود.

در این بین رئیس بیمارستان رازی اهواز که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، تماماً به این مبحث اختصاص یافته بود و به مرور به یک بیمارستان تخصصی در حوزه کرونا تبدیل شده است، از اعلام آماده باش به پرسنل این بیمارستان برای ورود به پیک جدید کرونا خبر داد.

ماندانا قنواتی امروز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با وجود آنکه هنوز آغاز پیک پنجم کرونا در استان خوزستان و شیوع نوع جهش یافته این ویروس موسوم به دلتا کرونا اعلام نشده است اما با توجه به افزایش آمار مراجعات به بیمارستان، جهت مقابله با شرایط احتمالی آمادگی خود را افزایش داده‌ایم.

وی در خصوص احتمال مبتلا شدن برخی و عدم اطلاع آنان نیز گفت: با توجه به اینکه علائم دلتا کرونا ویروس بیشترین نزدیکی را به سرماخوردگی دارد، ممکن است برخی به این ویروس مبتلا شده باشند اما سرماخرودگی تشخیص داده شود که الزام آور می‌کند تست‌های تشخیص دلتا کرونا افزایش یابد و خود را برای هر شرایط آماده کنیم.

انتهای پیام/ب

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز