رفتن به محتوای اصلی
رأ‌ی‌گیری روز ۲۸ خرداد از ساعت ۷ صبح آغاز می‌شود

استاندار خوزستان با اشاره موافقت شورای نگهبان، ستاد ملی کرونا و وزارت کشور برای بازگشایی شعب اخذ رای از ساعت هفت صبح روز جمعه ۲۸ خرداد گفت: بر اساس این تصمیم، رای گیری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا یک ساعت زودتر از معمول گذشته انجام می‌شود.

یادداشت
آرشیو
شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

بزرگان و شیوخ خوزستان رسم غلط تیراندازی را نهی کنند

15 اردیبهشت 1400
استاندار خواستار شد

بزرگان و شیوخ خوزستان رسم غلط تیراندازی را نهی کنند

استاندار خوزستان با تاکید بر لزوم جلوگیری از رسم غلط تیراندازی در مراسم مختلف در استان گفت: از بزرگان و شیوخ تقاضا دارم با عوامل مختلفی که در این راستا خدمت می‌کنند همکاری و این حرکت غلط را نهی و پویشی برای پیشگیری از این حرکات غلط و خسارت‌بار راه‌اندازی کنند.

به گزارش ایفا،قاسم سلیمانی‌دشتکی در جمع خبرنگاران در خصوص رسم غلط تیراندازی در مراسم شادی و عزا اظهار کرد: از زحمات خوب و جهادگانه نیروی انتظامی خوزستان تشکر می‌کنم. یکی از موضوعاتی که در خوزستان موجب زحمت مردم و خسران و زیان جانی و مالی شدیدی در مراسم‌های مختلف شده، در اختیار داشتن اسلحه توسط تعداد زیادی از مردم استان است.

 

 وی افزود: برخی از اسلحه‌هایی که در دست مردم خوزستان قرار دارند، مجاز و برخی غیرمجاز هستند. داشتن اسلحه، تبعات ایجاد کرده و منجر به حوادثی شده است. از قدیم نیز رسم‌هایی بین اقوام مختلف وجود داشته و به رسم قدیم در جشن‌ها و عزاداری تیراندازی می‌شود. این کار، مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده و حتی در بسیاری از موارد موجب کشته شدن افرادی به طور غیرعمد شده است.

سلیمانی‌دشتکی عنوان کرد: این رسومات مربوط به فرهنگ‌های بسیار قدیم هستند؛ در قدیم برای امنیت عشایر و جامعه، داشتن اسلحه نیاز بود اما اکنون این ضرورت از بین رفته است. از طرفی ضرورت‌های قدیم مانند دفاع از جان و مال و ناموس از بین رفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این رسومات خسران زیادی به بار آورده است بنابراین در شورای تامین و مجامع مختلف تصمیم گرفته شد که از این امر ناپسند جلوگیری شود زیرا این امر در زمان خود پسندیده بود و در زمان فعلی پسندیده نیست.

استاندار خوزستان بیان کرد: نیروی انتظامی تاکنون در این خصوص خوب عمل کرده است و نیروهای دیگر هم همکاری می‌کنند. تصمیم کلی این است که این فرهنگ غلط که اکنون منجر به مشکلات عدیده‌ای شده است، کنار گذاشته شود.

سلیمانی‌دشتکی گفت: این کار یک نوع بی‌انضباطی، حرکتی غیرقانونی و حرکتی شرارت‌بار را به دنبال دارد. از شیوخ، بزرگان و کلانتران می‌خواهیم از انجام چنین کاری جلوگیری کنند و برای حفظ جان و امنیت خود و پیشگیری از حوادث، این رسم غلط را بردارند.

وی افزود: در شرایط فعلی که کرونا بیداد می کند، حالت احساسی منجر به اجتماعات بزرگ‌تری می‌شود بنابراین از بزرگان و شیوخ تقاضا دارم با عوامل مختلفی که در این راستا خدمت می‌کنند همکاری و این حرکت غلط را نهی و پویشی برای پیشگیری از این حرکات غلط و خسارت‌بار راه‌اندازی کنند.

استاندار خوزستان گفت: از نظر قانونی نیز همه مسئولان مرتبط و نیروهای نظامی و امنیتی باید تلاش کنند و در جایی که تمرد می‌شود و خلاف قانون و مصوبات عمل می‌شود، باید برخورد قانونی انجام شود.

انتهای پیام/د

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز