رفتن به محتوای اصلی
یادداشت
آرشیو
9 فروردین 1400
پول کثیف
3 فروردین 1400
رحم نکنید!
2 اسفند 1399
افول قدرت آمریکا
شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

فتاوای آیت الله سیستانی درباره روزه‌داری در شرایط کرونا

8 فروردین 1400

فتاوای آیت الله سیستانی درباره روزه‌داری در شرایط کرونا

دفتر آیت الله سید علی سیستانی در درگاه خود، فتاوای جدید معظم له درباره تکلیف روزه داران در ماه مبارک رمضان با وجود خطر ابتلا به کرونا را منتشر کرد.

به گزارش ایفا، دفتر آیت الله سید علی سیستانی فتاوای جدید ایشان را درباره روزه گرفتن ماه مبارک رمضان با شیوع ویروس کرونا منتشر کرد.

در متن سوالات دریافت شده توسط دفتر معظم‌له و پاسخ به آنها آمده است:

سوال: تکلیف روزه مؤمنان در ماه رمضان با شیوع بیماری همه گیر کرونا چیست؟

پاسخ: مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه شود:

۱- روزه گرفتن ماه رمضان از مهمترین واجبات دینی است و ترک روزه جز با عذر واقعی که شخص به واقعی بودن آن اطمینان داشته باشد، جایز نیست.

۲- اگر شخصی برای روزه نگرفتن در ماه رمضان با پزشک مشورت کند و پزشک به او بگوید که گرفتن روزه خطر ابتلاء به بیماری در او را افزایش می‌دهد و برای وی، خوف ایجاد کند روزه از او ساقط می‌شود اما باید قضای آن را به جا آورد. این مورد در صورتی است که او نتواند با انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب مانند ماندن در خانه و عدم مراوده با دیگران، استفاده از ماسک و … ترس خود را از خود دور کند. [یعنی اگر با وجود رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باز هم خطر ابتلاء وجود داشت، می‌تواند روزه نگیرد اما اگر شخص بتواند مثلاً در خانه بماند و بدین وسیله خطر را از خود دور کند بر او لازم است روزه بگیرد]

۳- کسی که در صورت بیرون رفتن به محل کار خود - که لازم و ناچار است با دیگران مراوده داشته باشد - ترس از ابتلاء به بیماری دارد، باید در ماه رمضان کار خود را ترک کند تا روزه بگیرد. اما اگر قادر به ترک کار نیست - به هر دلیل - او موظف به روزه گرفتن نیست، اما مجاز به اعلام افطار در انظار عمومی هم نیست و شخص موظف است قضای روزه‌اش را به جای آورد.

حضرت آیت الله سیستانی چندی پیش درباره واکسن کرونا نیز اعلام کرده بودند باید در این باره به متخصصان مورد اطمینان مربوطه، اعتماد و مراجعه شود.

همچنین ایشان در سال ۹۸ و اوایل شیوع ویروس کرونا در پاسخ به سوالی درباره نماز جماعت در ایام کرونا "هرگونه تجمعی" را که باعث انتشار ویروس می‌شود منع نمودند.

انتهای پیام/

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز